Rozdíl mezi exekucí a insolvencí
Obě řízení se od sebe v mnoha ohledech zásadně liší. Postupně si je projdeme a také si vysvětlíme, že exekuce po insolvenci nemůže ani nastat.
Výše dluhu a úroky
Během exekuce musíte uhradit celou dlužnou částku, která navíc narůstá o úroky a náklady exekuce. V oddlužení se řeší jen celková dlužná částka ke dni zjištění úpadku.
Pokud splníte všechny podmínky a oddlužení skončí, budete osvobozeni od úroků, které během něho vznikly, a může vám být část dluhu odpuštěna. Také zanikají pohledávky, které věřitelé včas nepřihlásili do insolvenčního řízení.
V insolvenci také dochází k přezkumu všech přihlášených dluhů ze strany insolvenčního správce a často je jejich výše snížena, nebo úplně odmítnuta z důvodů promlčení nebo nedoložení důvodu vzniku směnky aj.
Délka vymáhání
Exekuce může trvat neomezeně dlouho. Dokonce může být i doživotní. U oddlužení je stanovená maximální délka na 5 let, v případě prodloužení na 5,5 let, ale v určitých případech mlže oddlužení trvat pouze 3 roky například důchodci.
Nakládání s majetkem
Po doručení usnesení o nařízení exekuce nesmíte se svým majetkem nakládat. Ani s majetkem ve společném jmění manželů.
Tento zákaz nakládání s majetkem se označuje jako generální inhibitorium a znamená, že se týká veškerého majetku včetně toho, o kterém exekutor nebo soud ještě neví. Povolují se jen určité výjimky.
S majetkem můžete nakládat při běžné obchodní a provozní činnosti, při správě a údržbě majetku, při uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým máte vyživovací povinnost.
V insolvenci je nakládání s majetkem po zahájení insolvenčního řízení také omezeno, především nesmí dojít k jeho zmenšení.
Dopad na rodinu a osoby blízké
V exekuci je možné postihnout majetek manžela až do výše jeho podílu na SJM. A to i kvůli dluhům, které vznikly ještě před manželstvím. Exekutor je oprávněn obstavit manželův účet nebo nařídit srážky z jeho příjmu.
Exekutor také může do exekuce zařadit všechny věci z místa vašeho pobytu bez ohledu na to, komu ve skutečnosti patří. Je to komplikovaná situace zejména pro vlastníka domu nebo bytu, kde jste v pronájmu. Musí pak exekutorovi prokázat, že jde o jeho majetek.
V oddlužení dochází k rozdělení majetku dlužníka a jeho manžela. Oddlužení se majetku a příjmů manžela ani dalších osob nesmí dotknout.
Ochrana práv
Exekutor může v rámci exekučního řízení využít všechny zákonem povolené prostředky. Je oprávněný provést exekuci prodejem vaší nemovitostí i věcí movitých, obstavením účtu, srážkami z platu. Všechny tyto způsoby může provést najednou.
V insolvenčním řízení rozhodují o způsobu oddlužení věřitelé, ale zpeněžení vašeho majetku podléhá kontrole nestranného soudu. Insolvenční správce funguje pouze jako výkonný orgán. Vaše práva a zájmy jsou lépe chráněné a kontrolovatelné.
V insolvenci nelze provést exekuci
Vztah exekuce a insolvence je takový, že jakmile je insolvenční řízení zahájeno, není možné exekuci vykonat. Věřitelé o její nařízení sice mohou požádat, ale provedena být nesmí. V případě následného rozhodnutí o úpadku dlužníka, nejde exekuce ani nařídit.
7 důvodů, proč insolvence vítězí nad exekucí
Na závěr malé shrnutí, v čem se exekuce a insolvence liší a proč je pro vás oddlužení výhodnější než exekuce.
- Oddlužení je kratší (trvá 3 a maximálně 5 let, 5,5 let v případě prodloužení).
- Majetek vašich blízkých nebude nijak postihnut.
- Zastaví se růst vašich dluhů.
- Místo splácení dluhů více věřitelům splácíte jednu splátku insolvenčnímu správci.
- Vaše práva jsou lépe chráněna.
- Část dlužné částky vám může být odpuštěna.
- Po úspěšném oddlužení začínáte s čistým štítem.
Ještě zmíníme, že oddlužení je dobrovolné a můžete se pro něj rozhodnout sami. Když na vás bude uvalena exekuce, nic s tím neuděláte.
Insolvence je řešení, jak se dostat z dluhové pasti a mít šanci na nový začátek.
Štítky